Audyt SEO – dlaczego jest ważny i jakie płyną z niego korzyści?

Posiadasz stronę internetową, jednak masz problem z jej wypozycjonowaniem w sieci? Nieważne, czy prowadzisz prywatny blog, stronę firmową czy witrynę e-commerce, elementem, który pomoże Ci ocenić efektywność podejmowanych działań, jest audyt SEO. 

 

Czym jest, jakie są jego rodzaje, kiedy powinno się go wykonać oraz jakie wiążą się z nim koszty? Przy pomocy specjalistycznej agencji SEO postaram się przybliżyć Wam znaczenie audytu, a jeśli będziecie potrzebować więcej informacji, to zachęcamy się do zapoznania z materiałami na stronie: https://www.grupa-icea.pl/audyt-seo/.

Czas start: audyt SEO

SEO (Search Engine Optimization) to proces polegający na podejmowaniu czynności poprawiających widoczność strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania, w celu uzyskania przez nią wysokiej pozycji rankingowej. Audyt jest analizą, która określa, w jakim stopniu strona jest dostosowana do wymogów wyszukiwarek. Jest on z reguły przeprowadzany przez niezależnego eksperta w oparciu o czynniki rankingowe wyszukiwarek. 

Rodzaje

  • manualny – polegający na ręcznej pracy specjalisty,
  • automatyczny – wykorzystujący narzędzia komputerowe,
  • manualno-automatyczny – kompleksowe połączenie obu metod.

 

Warto pamiętać, że audyt manualny jest najbardziej czasochłonny, jednak cechuje go większa szczegółowość oraz opracowanie merytoryczne specjalisty. Audyt komputerowy nie interpretuje opracowanych wyników, stąd może okazać się niewystarczający. Warto więc sięgnąć po obie możliwości, aby uzyskać szerokie spektrum wyników.

Czy go potrzebuję i kiedy po niego sięgnąć?

Kiedy wykonać audyt?

 

  • w trakcie zakładania nowej strony internetowej,
  • w momencie dokonywania znaczących zmian technicznych w witrynie,
  • przed rozpoczęciem zmian UI,
  • po aktualizacjach Google,
  • po zmianie strategii marketingowej,
  • po przejęciu strony od innego właściciela,
  • w celu eliminacji kar Google.

 

Audytu potrzebuje każdy, bez wyjątków. Pomaga on ocenić sytuację strony internetowej w sieci oraz porównać swoją witrynę z konkurencją. Jest on metodą pozwalającą na obiektywną ocenę działań, jednak należy pamiętać, że nie rozwiąże on naszych problemów – jedynie je naświetli. Jeśli zależy Ci na widoczności, klikalności, wysokiej konwersji, to jest to niezbędny element optymalizacji. 

Koszty

Cena wykonania audytu zależy od dwóch elementów: wielkości i stopnia skomplikowania witryny. Inaczej wygląda jego proces dla małych i średnich firm, inaczej dla dużych przedsiębiorstw międzynarodowych. Można jednak ocenić, że statystycznie najlepsze firmy SEO zaczynają ceny od kilku tysięcy wzwyż. 

 

Warto też wiedzieć, że można również wykonać darmowy audyt SEO. Trudno jednak ocenić poziom oraz wiarygodność takich działań, ponieważ z uwagi na swoją szablonowość są one bardzo ograniczone. 

 

Audyt SEO to klucz do sukcesu. Wiesz już, czym jest i jakie ma znaczenie dla optymalizacji i pozycjonowania. Nie bój się zweryfikować swoich działań!